poniedziałek, 13 marca 2017

Japonia- Madame Butterfly - etapy powstawania naszyjnika

Witam
Uwielbiam inspiracje Royal- Stone , a szczególnie do kalendarza . 2017 rozpoczęła inspiracja - Japonia. Jako temat przewodni mojej pracy  była gejsza o imieniu Butterfly z opera Giacomo Pucciniego z 1904 r. Jej historię opisałam w naszyjniku za pomocą koralików i innych akcesoriów do wyrobu biżuterii.
To  libretto opery:

W porcie w Nagasaki cumuje okręt marynarki Stanów Zjednoczonych „Abraham Lincoln”. Młody oficer – Benjamin Franklin Pinkerton – szuka rozrywki. Nawiązuje romans z piętnastoletnią gejszą Cio-cio-san (niekiedy Cho-cho-san), zwaną po angielsku Butterfly, czyli motyl. Pinkerton postanawia z pomocą Goro zorganizować, w wynajętym domku na wzgórzu, pozorny ślub "na 999 lat", według japońskiego zwyczaju. Nie słucha ostrzeżeń amerykańskiego konsula Sharplessa, który twierdzi, że dziewczyna jest w nim naprawdę zakochana, podczas gdy Pinkerton związek z Japonką traktuje nie do końca poważnie.
Rzeczywiście, młoda narzeczona, przygotowując się do ślubu z Amerykaninem, przyjmuje w misji chrzest. Jej wuj Bonzo, który odkrył tę zdradę japońskiej tradycji, przybywa na miejsce ceremonii i wyklina wiarołomną. Burzy to przebieg ceremonii. Zaproszeni goście opuszczają nowożeńców. Młodzi mimo to spędzają upojną noc.Gdy Pinkerton wypływa z powrotem do Ameryki, obiecuje swej japońskiej żonie, że wróci, gdy rudziki uwiją nowe gniazda. Cio-cio-san, wraz z wierną służebnicą Suzuki, przez trzy lata wyczekuje jego przybycia (aria Un bel dì vedremo). Cierpi coraz większy niedostatek. Suzuki i Sharpless próbują uświadomić dziewczynie jej położenie. Sharpless radzi jej przyjąć awanse bogatego księcia Yamadori. Cio-cio-san nie wierzy słowom konsula. Oznajmia mu, że istnieje dodatkowa więź łącząca ją z Pinkertonem – ich syn.
Niedługo po spotkaniu Butterfly z Sharplessem, „Abraham Lincoln” znowu zawija do Nagasaki. Madame Pinkerton, jak sama siebie nazywa, wraz z Suzuki przystraja cały dom kwiatami (Scuoti quelle fronda). Oczekiwanie przedłuża się i znużona dziewczyna zasypia. Pinkerton pojawia się w końcu z Sharplessem i młodą Amerykanką, co budzi uzasadniony niepokój Suzuki. To nowa, "prawdziwa" żona oficera. Butterfly także uświadamia sobie prawdę i sięga po ojcowski sztylet z inskrypcją Niech z honorem umiera ten, komu los nie pozwolił żyć z honorem. Przed jej śmiercią do izby wbiega dziecko, nieświadome, że może tylko pożegnać się z matką. Pinkerton, który po chwili wpada do pokoju z jej imieniem na ustach, jest już tylko świadkiem ostatniego tchnienia kobiety, która dla niego poświęciła życie. Odbiera jej milczącą zgodę na zabranie ich synka do Ameryki.
Madame Butterfly.

To efekt końcowy - Jako motyla z sercem przebitym sztyletem w kimonie,​​ jako skrzydła motyla, otoczonej gałązkami kwitnącej wiśni oraz gniazdami ptaszków rudzików. 
a to etapy powstawania pracy.
1.szkic
2.Plan pracy - centralnie będzie gejsza w kimonie jako skrzydła motyla z wyszytym przebitym sztyletem sercem, po lewej stronie gałązki kwitnącej wiśni z gniazdkami rudzików, motylami, po prawej duży motyl nad pięknym agatem  oraz gałązkami kwitnącej wiśni - na wstążce shibori.
3.zdjęcia z  przebiegu szycia.

Gejsza wyszyta wraz z włosami i ozdobami do włosów 3d

Ptaszki rudziki z toho treasure maja tylko 1,9cm Etapy zszywania pracy


i tak po około 160 godz powstała cała praca.

 Cała praca
 zbliżenie na detale


zbliżenie na detale

Madame Butterfly- na manekinie.

 a to link do kalendarza w którym znajdują się  prace min. i moja:
https://www.facebook.com/fanpageroyalstone/photos/a.1597737956906362.1073742245.168049649875207/1597744790239012/?type=3&theater


.

pozdrawiam .Krystyna

2 komentarze:

  1. wzruszająca historia opowiedziana koralikami - dopiero teraz w pełni doceniam ten naszyjnik - wcześniej urzekł mnie mnogością detali - rudziki BOSKIE! pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję, trudno na jednej fotce pokazać tak duży naszyjnik:))

      Usuń